Barbara Zemljič
Olje črne kumine
Mestno gledališče ljubljansko
Na sporedu Tedna slovenske drame
30.03.2022 | ob 20:00 | Prešernovo gledališče Kranj, dvorana |
Zasedba
Režija: Barbara Zemljič
Dramaturginja: Ira Ratej
Scenografka: Urša Vidic
Kostumografka: Tina Bonča
Avtor glasbe: Miha Petric
Lektorica: Maja Cerar
Oblikovalec svetlobe: Andrej Koležnik
Oblikovalec zvoka: Matija Zajc
Igrajo
Jure Henigman
Bernarda Oman
Karin Komljanec
Gaber K. Trseglav
Matej Zemljič
O uprizoritvi
Družinski odnosi so poleg genov osnovni gradnik človekovega značaja. V zgodbi o teh odnosih srečamo študenta Boruta in njegovo mamo, podjetno in delavno samohranilko Moniko, ki prisega na vsemogočno zdravilno moč črne kumine.
V njuno življenje vstopimo nekega večera v letu 2001, ko Monika k sebi povabi svojo bodočo snaho Valentino, s katero želi proslaviti zaroko z Viktorjem, Valentininim bratom. Borut, ki prezira materino promiskuitetno vedenje, saj po njegovem mnenju prepogosto menjava partnerje, se odloči, da se bo preselil k babici …
Čez deset let se Borut, Valentina in Monika ponovno srečajo na sedmini za pokojnim Viktorjem, ki si je zaradi dolgov vzel življenje. Valentina, ki se ponovno znajde sredi bojnega polja med zagrenjenim sinom in njegovo gospodovalno materjo, pa tokrat razgrne svojo utrujenost in bojazni ob vzgoji sina s posebnimi potrebami.
Spet mine deset let. Danes Monika in Valentina nista več prijateljici. Je zdaj čas, da druga drugi oprostita, kot je svoji materi odpustil tudi Borut? Pa ji je res?
Kaj komu pomenijo sreča, smisel in sočutje, je odvisno tudi od tega, kateri generaciji pripadamo, kakšne vzgoje smo bili deležni in v kakšni družbi živimo. Družine so vedno presečišče različnih generacij, zato se v njih krešejo nazori preteklosti, zahteve sedanjosti in pričakovanja prihodnosti. Vse te rane, ki si jih zadamo med sobivanjem, se spremenijo v brazgotine zamer, ki nas za zmeraj zaznamujejo, in niti olje črne kumine, vsesplošno zdravilno, ne olajša naših bolečin.
"Osnovna logika uprizoritvene poetike ne izpostavlja enega življenjskega konflikta, ampak poskuša uprizoriti življenje takšno, kot je: avtentično, polno dobrega in slabega, predvsem pa brez očitnega smisla ter pravil igre." (Benjamin Zajc, Delo, 21. decembra 2021)
Premiera: 16. december 2021, Mala scena MGL
Predstava traja 1 uro in 30 minut in nima odmora.
*Vsebina je povzeta po spletni strani uprizoritve.